بهجان تنها یک روستا نیست، بلکه وطنی ترک ناشدنی است.بهجان دوستت دارم

دانلود تحقیقات در مورد بهجان بخش چهارم


تحقیق شماره 4


در مورد بهجان خیلی تحقیق انجام نشده و همین باعث شده که اطلاعات زیادی در مورد این روستای زیبا و دوست داشتنی در اختیار عموم قرار نگیرد .

اما این بار با یک تحقیق از یکی از دانشجویان رشته علوم اجتماعی به نام بابک امیری بهجانی اومدیم .


این تحقیق به 6 بخش تقسیم میشه و هر بخش شامل اطلاعاتی تاریخی و فرهنگی و ... میشه ...

این 6 قسمت در 6 هفته رو وبلاگ قرار میگیره ...

از دوستانی هم که این مطلب رو مطالعه میکنند خواهشمندم اگر اطلاعات بیشتری در اختیار دارند از طریق نظرات به ما اطلاع بدهند تا با هم فکری این روستا رو به تمام ایران و جهان معرفی کنیم ...قسمت چهارم شامل عناوین زیر میشه ...

دین ومذهب:


دین مردم روستای بهجان به طور کامل دین اسلام ومذهب آنها شیعه جعفری است. مردم روستا به اصول ومبانی دینی پایبند هستند وبه آن اهمیت زیادی می دهند. مردم روستای بهجان از تمام مراسم مذهبی هرکدام به نوبه خود استقبال می کنند. شرکت گسترده مردم در مراسم های ایام محرم، ماه رمضان و صفوف نماز جماعت نمودی از یگانگی دینی وعقیدتی مردم روستا است. هر کدام از مردم روستا در سال اگر نذوراتی داشته باشند به نسبت قصد ونیت خود در یکی از مراسم های مذهبی آن را ادا می کنند.


فرهنگ وقومیت:


در روستای بهجان فرهنگ قوم گرایی وخویشاوندی حاکم است. این فرهنگ به این دلیل بر روستا حاکم است که در روستا 6 محله بزرگ وجود دارد که اکثریت اعضای روستا را در بر می گیرد.


فرهنگ عامه:


 اهالی روستای بهجان مانند دیگر مردم کشور اعیاد ملی را جشن می گیرند وایام سوگواری راعزاداری می کنند. مردم روستا برای تولد بچه ها بین اقوام شیرینی پخش می کنند، برای نامگذاری بچه در هر خانواده با هم مشورت می کنند ودر بعضی از خانواده ها برای ختنه کردن بچه مراسم کوچکی می گیرند.


 ارزشها واعتقادات:


اهالی روستای بهجان دارای ارزشها واعتقادات مخصوص به خود هستند که عموماً این اعتقادات مردم روستا را از روستا های دیگر متمایز می کند. هنوز برخی از اعتقادات خرافی در روستا در بین افراد مسن حاکم است که اکثراً در زمینه شناخت تجربی بیماری ها وتجویز گیاهان محلی برای درمان انواع بیماریها مورد نظر آنان است اما این اعتقادات نه تنها در بین نسل جوان محبوبیت ندارد بلکه جوانان آن را مردود می دانند چون با اصول علمی وعقلی سازگار نیست.
:

دانلود بخش اول

دانلود بخش دوم قسمت اول

دانلود بخش دوم قسمت دوم

دانلود بخش سوم قسمت اول

دانلود بخش سوم قسمت دوم

دانلود بخش چهارم

 
نویسنده : ابوالفضل پاسالاری
تاریخ : 6 تیر 1391