بهجان تنها یک روستا نیست، بلکه وطنی ترک ناشدنی است.بهجان دوستت دارم

دانلود تحقیقات در مورد بهجان بخش سوم قسمت اول

تحقیق شماره 3-1


در مورد بهجان خیلی تحقیق انجام نشده و همین باعث شده که اطلاعات زیادی در مورد این روستای زیبا و دوست داشتنی در اختیار عموم قرار نگیرد .

اما این بار با یک تحقیق از یکی از دانشجویان رشته علوم اجتماعی به نام بابک امیری بهجانی اومدیم .


این تحقیق به 6 بخش تقسیم میشه و هر بخش شامل اطلاعاتی تاریخی و فرهنگی و ... میشه ...

این 6 قسمت در 6 هفته رو وبلاگ قرار میگیره ...

از دوستانی هم که این مطلب رو مطالعه میکنند خواهشمندم اگر اطلاعات بیشتری در اختیار دارند از طریق نظرات به ما اطلاع بدهند تا با هم فکری این روستا رو به تمام ایران و جهان معرفی کنیم ...قسمت سوم شامل عناوین زیر میشه ...

زراعت:


همان گونه که مشاهده می شود شغل اکثر مردم روستای بهجان کشاورزی است و انواع محصولاتی از قبیل گندم، جو، حبوبات، مرکبات و ... کشت می شود. مقدار نسبی تولید هر فرد در روستا بستگی به مالکیت زمین خود دارد وقسمتی از محصولات تولیدی خود را پس از تولید به مصرف می رساند و بخشی از محصول را برای فروش به بازار می برد.


دامپروری:


یکی دیگر از مشاغل این روستا دامپروری است وانواع دامها را از قبیل گوسفند، بز و ... که همه به صورت سنتی است پرورش می دهند. که هم جنبه معیشتی دارد وهم جنبه بازاری، به این صورت که شیر وماست برای خود مورد استفاده قرار می دهند وروغن حیوانی، کشک، گوشت ودیگر مواد لبنیاتی را به فروش می رسانند.

باغداری:


از دیگر شغل های مردم این روستا که توجه زیادی به آن دارند و با علاقه فراوان به انجام آن می پردازند باغداری است. اکثر مردم دارای باغ های کوچک وبزرگی از قبیل مرکبات، انگور و ... می باشد که تولیدات این محصول هم جنبه معیشتی دارد و هم جنبه بازری.

به ادامه مطلب مراجعه شود ....مرغداری:


در روستای بهجان مرغداری به صورت وسیع انجام نمی شود بلکه به صورت محدود وبرای مصرف شخصی خود طیور را پرورش می هند. درآمد حاصل از پروش کمتر از آن است که بتوان گفت سهمی از درآمد خانوار رابه خود اختصاص دهد.


زنبورداری:


در روستای بهجان هیچ کدام از افراد به کار زنبورداری مشغول نیستند ولی به دلیل گل وگیاه در فصل های مثل بهار وتابستان افراد غیره بومی برای استفاده ازاین نعمت خدا دادی، صندوق های زنبوری خودرا به اطراف روستا می آورند.


جالیز کاری و صیفی کاری:


در روستای بهجان در فواصل مختلف سال انواع محصولاتی نظیر برنج ( اصطلاح محلی شلتوک )، کنجد، ماش، کشت می شود. که برای کشت برنج در فروردین ماه شلتوک را داخل زمین می ریزند که همان تخمک زار گفته می شود و در فصل خرداد آن راداخل زمین می کارند و محصولاتی مثل کنجد، ماش و ... را در حدود فصل تابستان کشت می کنند.

و عناوین دیگری که در پی دی اف موجود است ...
:

دانلود بخش اول

دانلود بخش دوم قسمت اول

دانلود بخش دوم قسمت دوم

دانلود بخش سوم قسمت اول

دانلود بخش سوم قسمت دوم

دانلود بخش چهارم

 نویسنده : ابوالفضل پاسالاری
تاریخ : 12 خرداد 1391